DSC 2873small

 

RYNEK KARM W POLSCE.

 Rynek karm w Polsce jest ogromny i wciąż się zmienia, to nie powinno nikogo dziwić zważywszy, że 48 procent Polaków ma w swoim domu jakieś zwierzę. Jak wynika z opublikowanego w 2016 roku raportu TNS Polska "Zwierzęta w polskich domach", spośród właścicieli zwierząt domowych aż 83 procent ma psy, a 44 procent posiada koty co oznacza, że w Polsce żyje około 8 milionów psów i 6 milionów kotów, ten fakt z kolei przekłada się na sukces firm oferujących gotowe karmy dla zwierząt.

Według Euromonitor International, na samą karmę Polacy wydają w ciągu roku blisko 2,3 miliarda złotych. Niestety, większa część zysku trafia do producentów marek korporacyjnych, co wynika z dwóch aspektów - pierwszy to niewiedza poparta wiarą w przekaz reklamowy, a drugi najważniejszy to oczywiście czynnik finansowy.

Każdego roku pojawiają się nowe marki karm, obecnie w Polsce jest już ich dostępnych kilkaset co sprawia, że wybór staje się coraz trudniejszy. Jaka karma będzie odpowiednia dla naszego psa lub kota? Jaką etyką kieruje się producent? Jakich składników używa i czy informuje nas w pełni o składzie karmy? Pytań jest bardzo wiele, a nasz Przewodnik powstał w tym celu aby w gąszczu produktów i ofert, łatwiej było znaleźć tą najlepszą z karm.

 

MISJA.

 Z branżą zoologiczną jesteśmy związani od wielu lat. Nasze zainteresowanie karmami sięga czasów, kiedy niewielu właścicieli wiedziało, że istnieje coś takiego jak gotowa, sucha karma dla zwierząt. Przyglądaliśmy się rozwojowi i sukcesowi wielu marek, które pojawiły się w naszym kraju w latach 90tych i na początku lat dwutysięcznych. Na początku także wierzyliśmy w przekaz reklamowy największych marek korporacyjnych i zachęconych bonusami wielu lekarzy weterynarii. Później zaczęliśmy czytać, analizować i bardzo krytycznie podchodzić do określenia „najlepsza karma”.

Przez ponad dekadę braliśmy udział w targach, prezentacjach, kongresach od Norymbergii po Bolonię, odwiedzaliśmy producentów karmy w Wielkiej Brytanii, Niemczech i w Polsce, bardzo wiele nauczyliśmy się od świadomych i nie bojących się krytyki środowiska, lekarzy weterynarii. Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się naszymi obserwacjami z Państwem.

Nasz Przewodnik staraliśmy się pisać tak, by dla wszystkich był jasny, przejrzysty i zrozumiały. Nie zamęczamy skomplikowanymi równaniami, procesami metabolicznymi czy reakcjami chemicznymi, piszemy prosto i w swoich opiniach podpieramy się wiedzą tych, którzy ze zwierzakami przepracowali pół życia. Przewodnik ma być bowiem przyjaznym miejscem, gdzie po prostu znajdziecie Państwo poradę i wskazówkę jaką karmę wybrać dla Waszego zwierzaka, tak aby w zdrowiu towarzyszył Wam przez długie lata.

 

PODSUMOWANIE.

 Chcemy podkreślić, że Przewodnik jest SUBIEKTYWNYM rankingiem i oceniając karmy kierujemy się własną wiedzą, informacjami uzyskanymi od producentów, opiniami weterynarzy i opracowaniami naukowymi, jeśli takie zostały w danym temacie opublikowane.

Mamy nadzieję, że nasz Przewodnik będzie dla Państwa ciekawym i cennym źródłem wiedzy o karmach. Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, by informacje w nim zawarte były rzetelne i aktualne oraz odzwierciedlały to, co obecnie dzieje się na rynku karm w Polsce i na świecie.

Ponieważ branża zoologiczna rozwija się bardzo dynamicznie, zdajemy sobie sprawę, że nie uda nam się zareagować natychmiast na wszystkie zmiany i nowinki na rynku, nie zawsze zdążymy z aktualizacją czy tez dostosowaniem naszej bazy do panujących przepisów, reguł czy nowych trendów. Zatem, za wszelkie sugestie, rady i podpowiedzi z Państwa strony będziemy bardzo wdzięczni.

 

Niech więc się dzieje, z pożytkiem dla Waszych Puchatych Przyjaciół :D