IKONKA
FILOZOFIA ETYKI

Ikonka oznaczająca filozofię etyki, jaką kieruje się producent przy tworzeniu swoich produktów. To między innymi deklaracja, iż nie stosuje on inwazyjnych testów na zwierzętach (kładziemy na to szczególny nacisk); dba o ekosystem i zasoby naturalne; stosuje nowoczesne, ekologiczne technologie przy produkcji; współpracuje na rzecz organizacji i fundacji pro-animal. Dla wielu ma to drugoplanowe znaczenie my natomiast uważamy, że szacunek dla przyrody i istot żywych przedkłada się na jakość produktu, a co za tym idzie na zdrowie naszych zwierząt.

IKONKA
PRODUKT NATURALNY

Ikonka oznaczająca produkt naturalny - holistyczny, wytworzony w zgodzie z ideą holizmu, działający całościowo na organizm oraz samopoczucie psa. Karmy holistyczne to produkty przetworzone w stopniu minimalnym z gwarancją bardzo dobrych jakościowo surowców (human-grade).
Do produktów naturalnych zaliczyliśmy również karmy BIO, czyli ekologiczne. Są to bezpieczne i certyfikowane produkty, poddawane stałej kontroli aby nie utracić prawa do określania się „bio”.

IKONKA
WOLNY OD GMO

Ikonka ta oznacza, że rośliny (głównie zboża) użyte do produkcji nie są genetycznie modyfikowane, a zwierzęta hodowlane nie były karmione paszami pochodzącymi z upraw GMO. Warto dodać, że uprawa roślin genetycznie modyfikowanych w Unii Europejskiej jest obwarowana najsurowszymi zapisami prawnymi.

IKONKA
BEZ BIAŁKA KURZEGO

Ikonka informująca, że skład produktu pozbawiony jest całkowicie białka kurzego, dotyczy to zarówno mięsa, mączek jak i tłuszczy oraz pochodnych mięsa kurczaka np. jajek. Informacja ta jest przydatna z uwagi na coraz większy odsetek psów, które nie tolerują białka kurzego. Takiego znaczka nie zamieszczamy w odniesieniu do produktów, gdzie nie jest jasno opisany skład - producent używa ogólnych form np: "mięso drobiowe" (może to być indyk, kaczka, ale również kurczak) lub "tłuszcz drobiowy". Zdarza się, że "tłuszcz z kurczaka" jest oczyszczony z problematycznych białek, ale producent o tym fakcie informuje.

IKONKA
HYPOALERGICZNY

Ikonka informująca, że produkt opracowany jest wg standardów, które eliminują z diety potencjalne czynniki mogące wywoływać stany alergiczne u zwierząt. Są to często karmy monobiałkowe nie zawierające glutenu, a więc zbóż takich jak pszenica, kukurydza czy soja, najczęściej odpowiedzialnych za nietolerancję (zboża pełnoziarniste na ogół są dobrze tolerowane). Produkty hypoalergiczne powinny być jak najmniej przetworzone, bez udziału i dodatku chemii i dobrze jeśli łączone są z filozofią holistyczną, mamy wówczas większą gwarancję, że zbudowane są na bazie dobrych jakościowo składników.

IKONKA
SKŁADNIKI WĄTPLIWE

Informacja, że karma nie zawiera podejrzanych składników pochodzenia zwierzęcego takich jak wszelkiego rodzaju enigmatycznie opisane "mączki", w szczególności hydrolizowane białka zwierzęce oraz mączki rybne. Wciąż uważamy, że najlepszym surowcem użytym do produkcji jest świeże, dehydratyzowane (odwodnione) i suszone mięso. Mączki mięsne nadal pozostają surowcem nieprecyzyjnie zdefiniowanym i co za tym idzie kontrowersyjnym, co daje szerokie możliwości nadużyć nieuczciwym producentom. Mączki często wytwarzane są z "najgorszych" odpadów poubojowych, a wątpliwość budzi również fakt, że import takich surowców na dużą skalę odbywa się z Chin.

IKONKA
BEZ ZBÓŻ

Ikonka informująca, że produkt nie zawiera żadnych zbóż, co ma niebagatelne znaczenie dla opiekunów mających problemy ze swoimi zwierzętami na tle nietolerancji pokarmowej i alergii. Do zbóż kontrowersyjnych należą tu przede wszystkim: pszenica, soja, kukurydza i ich pochodne.
Zboża pełnoziarniste, zwłaszcza ryż brązowy, orkisz, amarantus, quinoa, komosa są dobrym źródłem węglowodanów, zawierającym mnóstwo cennych minerałów oraz witamin i psy zazwyczaj nie mają z nimi problemu. Naszym zdaniem ryż brązowy, pod względem strawności jak i wartości odżywczych, wciąż sprawdza się lepiej w stusunku do popularnego ostatnio wypełniacza jakim są ziemniaki.
Dobrze, jeśli poziom wszystkich zbóż w karmie, nie przekracza 10%.
Uznaliśmy, że symbol będzie odnosił się do wszystkich zbóż, również pełnoziarnistych.

IKONKA
WIEK PSA

Ikonka informująca dla jakiego przedziału wiekowego przeznaczony jest produkt. Symbol "szczeniaczka" odnosi się do maluchów do 12go miesiąca życia (czasem, jeśli piszemy o karmach dla psów ras dużych, okres ten może obejmować wiek do 18 miesięcy). Mamy jeszcze ikonkę psa dorosłego oraz seniora, odnoszącą się do psów starszych powyżej 7go roku życia, choć w przypadku psów ras małych i miniaturowych granica ta przesuwa się w górę - powyżej 10go roku życia.

IKONKA
GRAMATURA

Ikonka informująca o wielkości opakowań danej karmy dostępnych na polskim rynku. Często nie jest to pełen asortyment oferowany przez producenta, bądź gramatura różni się w poszczególnych państwach. Staramy się podawać aktualne dane i na bieżąco sprawdzać zmiany jakich, w tym zakresie, dokonuje producent.
Gramatura karmy suchej podawana jest w kilogramach, natomiast konserw (symbol „konserwy” odnosi się także do saszetek, tacek i kartoników) w gramach.
Jeśli widzisz jakąś nieścisłość dotyczącą wagi - napisz do nas, a my sprawdzimy i skorygujemy dane.

IKONKA
NASZA OCENA

Tak jak pisaliśmy, nie ma karmy idealnej, choć są takie, które zbliżają się do tego ideału, a każdy organizm, będzie reagował inaczej na ten sam produkt. Przewodnik ma być dla opiekuna wskazówką i pomocą, a najważniejszym kryterium doboru karmy powinna być… obserwacja i własne doświadczenie.
Produkty ocenialiśmy wg naszego algorytmu, który obliczał punkty na podstawie parametrów, między innymi takich jak: składniki (ilość i jakość mięsa), zawartość składników human grade, rodzaj zbóż i wypełniaczy, ilość i rodzaj mączek oraz składników niesprecyzowanych, czy produkt jest hypoalergiczny, holistyczny, organiczny, bez GMO, jak jest konserwowany, czy etykieta jest klarowna, z jakiego regionu pochodzi marka, czy jest to firma rodzinna, czy może korporacja jaką etyką kieruje się producent, czy prowadzi testy na zwierzetach, czy dba o ekosystem itd.

IKONKA
OCENA UŻYTKOWNIKÓW

Ponieważ często zdarza się, że wiele osób ma zupełnie inne doświadczenia związane z tym samym produktem, zgodnie z założeniem, że nie ma karmy idealnej, daliśmy Państwu możliwość wypowiedzenia się na ten temat. Użytkownik ma możliwość zarówno ocenić każdy z produktów za pomoca gwiazdek jak i dodać komentarz pod każdą z opisywanych pozycji. Państwa doświadczenia są dla nas również cennym źródłem informacji, dlatego zachęcamy do aktywności.

IKONKA
EKONOMIA

Ikonka z sakiewką informuje, ile zapłacimy za 1 kilogram danej karmy. Jest to oczywiście przybliżona wartość z uwagi na zmienne czynniki mające wpływ na cenę. Parametr ten ma na celu porównanie, jak kształtuje się cenowo dany produkt w stosunku do konkurencji. Do przeliczeń wybieraliśmy opakowanie o największej gramaturze dostépnej na polskim rynku.

IKONKA
% MIĘSA

Ikonka "szynki" informuje, jaki % mięsa (również podrobów) zawarty jest w suchej masie produktu. W karmach mokrych i przysmakach nie przeliczamy % mięsa w stosunku do suchej masy. Jest to oczywiście wartość orientacyjna, zwłaszcza jeśli produkt bazuje na świeżym mięsie - uwodnionym. Przyjmuje się, że w taka forma mięsa zawiera w sobie około 70% wody, na tej podstawie wyliczamy jego przybliżoną ilość, a po zsumowaniu z pozostałymi składnikami mięsnymi (odwodnionymi), które widnieją na etykiecie, otrzymujemy całkowitą, przybliżoną ilość mięsa w kilogramie suchej masy. Jeśli producent z jakichś przyczyn nie podaje wartości procentowej któregoś ze składników, pomijamy go - ze stratą dla niesolidnego producenta. Z uwagi na różnego rodzaju manipulacje przy opisywaniu składu, ilość mięsa w karmie jest często wartością przybliżoną, również z uwagi na różniące się procesy technologiczne.

IKONKA
EKO - KONSERWANTY

Ikonka informująca o tym, że produkt jest konserwowany za pomocą naturalnych przeciwutleniaczy - bezpiecznych, ekologicznych ale często niestety dużo droższych. Do najpopulrniejszych należą: witamina C, witamina E (zazwyczaj w formie mieszanki tokoferoli), ekstrakt z rozmarynu oraz oregano. Jeśli producent nie deklaruje jasno w jaki sposób konserwuje swoje produkty, bądź zamieszcza lapidarną wzmiankę: "dodatki i środki konserwujące dopuszczone w UE", może to świadczyc o tym, że nie ma się czym chwalić i najprawdopodobniej do konserwowania produktu użute zostały syntetyczne środki (często szkodliwe) takie jak: BHA, BHT, Ethoxyquinum. Systematyczne podawanie psu karmy, konserwawanej w taki sposób, skutkuje tym, że rocznie pochłania on dobrych kilka kg, często rakotwórczej chemii.

IKONKA
% BIAŁKA

Zegar wartości odżywczych, w tym wypadku odzwierciedlający niezbędne zapotrzebowanie psa na białko, które powinno być conajmniej w 50% białkiem pochodzenia zwierzęcego.
F.E.D.I.A.F. (European Pet Food Industry Federation) ustanowiła normy, wg których na 100g suchej masy wartości prezentują się następująco: 18% dla zwierząt dorosłych; 25% dla szczeniąt poniżej 14 tygodni życia oraz zwierząt w trakcie reprodukcji; 20% dla szczeniąt powyżej 14 tygodni.
Nasz zegar ustawiony jest na minimalnej wartości 20%, maksymalna wartość jest praktycznie nieograniczona, ale należy pamiętać, że coraz więcej psów, szczególnie starszych, źle toleruje wysokobiałkową dietę.

IKONKA
% WĘGLOWODANÓW

Zegar obrazujący wartość % węglowodanów w karmie.
Węglowodany nie są niezbędne w diecie psa, co oczywiście nie oznacza, że są szkodliwe wręcz przeciwnie, jeśli obecne są w rozsądnych ilościach, mogą one stanowić praktyczne i wartościowe źródło energii, a także pomagać w procesach trawiennych. Oszacowano, że w diecie psich przodków wartość tego parametru oscylowała w diecie na poziomie 14%. Na drodze ewolucji dzisiejszy pies, jest zdolny przyswoić ich więcej, jednak ważnym jest aby wartość ta nie przekraczała 45%. Głównym źródłem węglowodanów w karmach są zboża (ryż, jęczmień, owies), należy przy okazji wspomnieć, że skrobia z nich pochodząca jest zdecydowanie lepiej strawna (wynosi u psów powyżej 94%) niż, coraz bardziej popularna, skrobia ziemniaczana.

IKONKA
% TŁUSZCZY

Zegar wartości odżywczych obrazujący jaki % tłuszczy zawiera produkt. Tłuszcz jest jednym z podstawowowych źródeł energii dla psa, jest nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a także pełni rolę naturalnego polepszacza smaku.
Dla zdrowego dorosłego psa o normalnej wadze, wartośc ta powinna oscylować w przedziale 10-20% w suchej masie. Dla psa z problemem nadwagi, a także seniorów powyżej 7 roku życia, między 7-12%. Karmy dla szczeniąt powinny zawierać od 10 do 25% tłuszczu, przy czym szczenięta ras dużych, z uwagi na wolniejszy metabolizm, powinny otrzymywac karmę o niższych wartościach kalorycznych.

IKONKA
WYDAJNOŚĆ

Tabela obrazująca jak w przybliżeniu kształtuje się dzienny koszt wyżywienia Twojego psa. Koszt został obliczony w odniesieniu do ceny największego opakowania danej marki oferowanego na polskim rynku. Jeśli producent podaje jasne informacje co do dawkowania staramy się przedstawić obliczenia dla psa rasy dużej, bo też koszty jego utrzymania są najwieksze.
W przypadku karm dla szczeniąt, gdzie dawkowanie nie jest wartością stałą, przyjęliśmy średni wiek 6 miesięcy. Wyliczenia oczywiście są oparte na zmiennych wartościach, na które wpływ ma wiele czynników - kurs waluty, polityka producenta, zmiana opakowań itp.

IKONKA
FINANSE

Informacja dotycząca jak kształtują się ceny opisywanego produktu na polskim rynku. Są to oczywiście wartości orientacyjne i zmienne. Staramy się brać pod uwagę sugerowane ceny ustalone przez polskich dystrybutorów, jeśli takowe są dostępne. Dużo karm sprzedawanych jest jednak za pośrednictwem międzynarodowych sieci bądź też sprowadzane są indywidualnie, bez umów na wyłączność sprzedaży.

IKONKA
FLAGA

To uzupełniająca informacja dotycząca kraju pochodzenia danego produktu.
Uważamy, że wiedza na temat miejsca produkcji karmy jest niezwykle istotna przy podejmowaniu decyzji o jej zakupie. Wiele krajów (m.in. Wielka Brytania) posiada restrykcyjne przepisy dotyczące każdego z etapów wytwarzania karm dla zwierząt, opisywania półproduktów oraz nakłada obowiązek podawania wszystkich istotnych składników na opakowaniu.
Jeśli będziemy mieć wątpliwośći co do jakości przepisów w danym kraju, a co za tym idzie, do jakości danej karmy, poinformujemy Państwa o tym w naszej ocenie.

previous arrow
next arrow
Slider