Składniki odżywcze niezbędne w diecie kota.

 

original newSkładniki odżywcze są substancjami pozyskiwanymi z pożywienia i wykorzystywanymi przez zwierzę jako źródło energii. Te składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z wyjątkiem specjalnych potrzeb lub niedoborów związanych z chorobą, twoje zwierzęta powinny być w stanie uzyskać wszystkie potrzebne im składniki odżywcze z wysokiej jakości karmy dla zwierząt domowych, opracowanej w zgodzie ze standardami żywienia kotów.

Oto siedem podstawowych klas składników odżywczych niezbędnych do zdrowego życia.

 

WODA.

jest najważniejszym składnikiem odżywczym. Przeciętna ofiara kota, taka jak mysz, jaszczurka lub mały ptak, zawiera około 75% wody. Dla porównania, średni procent wody w suchej karmie wynosi zaledwie 8%.

Koty ewoluowały na terenach pustynnych, czerpiąc większość płynów z pożywienia. Nie piją dużo wody i nie mają takiego pragnienia jak psy lub ludzie. Tak więc kot otrzymujący tylko suche pokarmy będzie pił wodę, ale będzie miał trudności z nadrobieniem braku wilgoci w pokarmie Oznacza to, że koty będące na takiej diecie są w stałym stanie pewnego poziomu odwodnienia, co na przestrzeni lat będzie prowadziło w do patologicznych zmian w organizmie.

 

BIAŁKA.

są podstawowym budulcem komórek, tkanek, narządów, enzymów, hormonów i przeciwciał, są niezbędne do wzrostu, utrzymania, reprodukcji i regeneracji. Białka można uzyskać z wielu źródeł, zarówno roślinnych jak i zwierzęcych. Białka pochodzenia zwierzęcego mają pełne profile aminokwasów. Białko znajduje się również w warzywach ( zwłaszcza strączkowych), zbożach i soi, ale takie białko jest uważane za niekompletne i bezużyteczne w diecie kota.

Biologiczna wartość białka mówi nam, jak korzystne jest to białko dla naszych kotów - jak łatwo to białko może wykorzystać kot. Innymi słowy, im wyższa wartość biologiczna, tym bardziej użyteczna dla kota.

 

Jaja kurze są traktowane jako punkt odniesienia, według którego ocenia się wszystkie inne białka. Mają wartość biologiczną 100 - ze względu na niemal idealną użyteczność. Wartość biologiczna kurczaka wynosi 79, wołowiny 80. Wartość biologiczna pszenicy wynosi 60, a kukurydzy 54. Łatwo jest zatem stwierdzić, że białka mięsa będą miały wyższą strawność dla kotów niż białka roślinne.

 

AMINOKWASY.

są budulcem białek i są podzielone na niezbędne i nieistotne aminokwasy, a w sumie jest ich 23.

Aż 11 z nich to aminokwasy niezbędne, które nie mogą być syntetyzowane przez zwierzę w wystarczających ilościach i MUSZĄ być dostarczane w pożywieniu. Niezbędne aminokwasy obejmują metioninę, histydynę, fenyloalaninę, izoleucynę, treoninę, leucynę, tryptofan, lizynę, walinę oraz dwa najważniejsze - argininę i taurynę. Niedobór argininy powoduje nagromadzenie toksycznego amoniaku w organizmie, co powoduje wymioty, skurcze mięśni, drgawki, śpiączkę i śmierć. Tauryna zapobiega chorobom oczu i serca, jest także niezbędna do rozmnażania, wzrostu i przeżycia płodu. Obydwa aminokwasy występują tylko w żywności pochodzenia zwierzęcego, takiej jak mięso, jaja i ryby.

 

original new

TŁUSZCZE.

są najbardziej skoncentrowaną formą energii pochodzącej z pożywienia, dostarczając twojemu zwierzakowi ponad dwukrotnie więcej energii niż białka lub węglowodany. Tłuszcze są niezbędne w strukturze komórek i są potrzebne do produkcji niektórych hormonów. Są wymagane do wchłaniania i wykorzystania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Zapewniają też izolację ciała i ochronę narządów wewnętrznych.

Niezbędne kwasy tłuszczowe muszą być dostarczane w diecie zwierzęcia, ponieważ nie mogą być syntetyzowane przez kota w wystarczających ilościach.Tłuszcze (i oleje) składają się z kwasów tłuszczowych, czasami nazywanych „witaminą F.” Do kwasów tłuszczowych najbardziej zaangażowanych w zdrowie kotów należą: kwasy tłuszczowe omega-3, które obejmują kwas alfa-linolenowy, kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA); oraz kwasy tłuszczowe omega-6, w tym kwas linolowy, kwas gamma-linolenowy, kwas arachidonowy i sprzężony kwas linolowy.

 

WĘGLOWODANY.

uznawane są za niekorzystny składnik odżywczy kociej diety, i mimo że nie ma dolnej granicy zapotrzebowania na nie, niewielki ich procent jest konieczny dla prawidłowej pracy jelit, jak również wykorzystywany jest w procesach reprodukcji. Glukoza jest też niezbędna jako źródło energii dla najważniejszych organów, a w szczególności mózgu. Węglowodany, które wykorzystuje koci organizm, to włókno modyfikujące populację bakterii w jelicie cienkim, wspierające tym samym procesy trawienne.  Aby koty mogły czerpać największe korzyści z błonnika, jego źródło musi być umiarkowanie fermentowalne. Pokarmy bogate w błonnik nie są jednak wskazane dla kotów o wysokich wymaganiach energetycznych, takich jak młode i rosnące.

 

WITAMINY.

są niezbędne do regulacji metabolizmu oraz prawidłowego wzrostu i funkcjonowania organizmu. Witaminy zwykle znajdują się w pożywieniu, inne są syntetyzowane w ciele zwierzęcia. Witaminy klasyfikowane są jako rozpuszczalne w tłuszczach lub wodzie.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to A, D, E i K.

Grupa rozpuszczalna w wodzie obejmuje kompleks witamin C i B. Zasadniczo witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są odkładane w tkance tłuszczowej i w wątrobie, a te rozpuszczalne w wodzie wydalane są z organizmu wraz z moczem lub potem (w przypadku ludzi).

Kot jako mięsożerca chętniej wykorzystuje źródła witamin pochodzenia zwierzęcego, niż źródła roślinne. Przykładowo koty nie potrafią przekształcić beta-karotenu z roślin w witaminę A (jak to robią inne zwierzęta), dlatego potrzebują wstępnie uformowanej witaminy A ze źródła zwierzęcego.

 

MINERAŁY.

Są związkami nieorganicznymi, które nie są metabolizowane i nie dostarczają energii. Te składniki odżywcze nie mogą być syntetyzowane przez zwierzęta i muszą być dostarczane w diecie. Ogólnie rzecz biorąc, minerały są najważniejsze jako strukturalne składniki kości i zębów, dla utrzymania równowagi płynów i ich udziału w wielu reakcjach metabolicznych. Minerały elementarne są na ogół pobierane z ziemi lub wody; a najlepiej przyswajalne są tzw. minerały chelatowane, występujące w związkach z innymi substancjami organicznymi.