ŚWIEŻE MIĘSO.1

Świeże mięso jest powszechnie stosowane w mokrych karmach dla psów i kotów, ale staje się również coraz popularniejszym składnikiem karm suchych. Jest to najbardziej wartościowy rodzaj mięsa, jaki może być zastosowany do produkcji, z korzyścią dla naszych zwierząt. Należy jednak pamiętać o tym, że świeże mięso zawiera około 70% wody (w porównaniu do zaledwie 8% w mączce mięsnej) jest więc znacznie mniej skoncentrowane, co naturalnie wymusza użycie większej jego ilości. Na przykład, aby zapewnić taki sam poziom białka i tłuszczu, jak w 20% mączki mięsnej suchej żywności, należałoby użyć 72% świeżego mięsa! Rodzaj i ilość użytego mięsa do produkcji karmy powinno być zawsze jasno określone na etykiecie.

 

Dehydratyzowane Mięso.

To nic innego jak odwodnione w procesie technologicznym świeże mięso, które często określane jest na etykiecie, mianem mięsa suszonego. Jest powszechnie stosowane w karmach suchych i jest równie wartościowym (pod względem biologicznym) składnikiem stosowanym do produkcji, co mięso świeże. Składnik ten może zawierać oprócz mięsa - podroby, skóry i niewielką ilość kości, natomiast nie powinien zawierać odpadów poubojowych (piór, kopyt, rogów itp). Rodzaj i ilość użytego mięsa do produkcji karmy, powinno być zawsze jasno określone na etykiecie.

 

Wołowina.

Wołowina stosowana w karmach dla zwierząt występuje zazwyczaj w formie świeżego mięsa (bez kości ) lub wstępnie przygotowanej – odwodnionej. Gdy składnik znajduje się na liście jako "wołowina" (beef) zazwyczaj odnosi się do świeżej formy. Gdy na etykiecie widnieje pozycja "suszona wołowina" oznacza to, że surowiec może (podobnie jak w przypadku "swieżej wołowiny"), ale nie musi zawierać oprócz mięsa - skóry, kości oraz podroby. Nie może natomiast zawierać odpadów poprodukcyjnych z rzeźni tzw. materiału kategorii 3 ( zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, nie nadających się do spożycia przez ludzi - rogi, kopyta, szczecina, krew, pióra, łby drobiu, narządy wewnętrzne itp.) Jest to wysoko proteinowy składnik, który jednak znaczenie może się różnić od siebie jakością. Mięso wołowe stosowane w żywieniu zwierząt domowych na ogół uważane jest za wysoce strawne i bardzo smaczne źródło białka. W przeszłości niektórzy producenci uznawali takie białko jako problematyczny składnik karm, obecnie już się odchodzi od takich tez. Mięso wołowe jest bogate w żelazo, cynk, witaminę B12.

 

Kaczka.

Kaczka stosowana w karmach dla zwierząt występuje zazwyczaj w formie świeżego mięsa (bez kości ) lub wstępnie przygotowanej – odwodnionej. Gdy składnik znajduje się na liście jako "kaczka" (duck), zazwyczaj odnosi się do świeżej formuły. Gdy na etykiecie widnieje pozycja "suszona kaczka" oznacza to, że surowiec może (podobnie jak w przypadku "swieżej kaczki"), ale nie musi zawierać oprócz mięsa - skóry, kości oraz podroby. Nie może natomiast zawierać odpadów poprodukcyjnych z rzeźni tzw. materiału kategorii 3 ( zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, nie nadających się do spożycia przez ludzi - rogi, kopyta, szczecina, krew, pióra, łby drobiu, narządy wewnętrzne itp.) Jest to wysoko proteinowy składnik, który jednak znaczenie może się różnić od siebie jakością. Mięso kaczki jest dobrym źródłem wysokiej jakości białka, które jest łatwe do strawienia dla zwierząt domowych. Z całą pewnością ma również walory smakowe. Kaczka jest także dobrym źródłem witaminy A i B3, a także wielu minerałów. Oczywiście trzeba pamiętać, że mięso kaczki ma ponad dwa razy więcej tłuszczu niż kurczak i trochę niższą zawartość białka.

 

Jagnięcina.

Jagnięcina stosowana w karmach dla zwierząt występuje zazwyczaj w formie świeżego mięsa (bez kości ) lub wstępnie przygotowanej – odwodnionej. Gdy składnik znajduje się na liście po prostu jako "jagnięcina" (lamb) zazwyczaj odnosi się do świeżej formuły. Gdy na etykiecie widnieje pozycja "suszona jagnięcina" oznacza to, że surowiec może (podobnie jak w przypadku "swieżej jagnięciny"), ale nie musi zawierać oprócz mięsa - skóry, kości oraz podroby. Nie może natomiast zawierać odpadów poprodukcyjnych z rzeźni tzw. materiału kategorii 3 ( zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, nie nadających się do spożycia przez ludzi - rogi, kopyta, szczecina, krew, pióra, łby drobiu, narządy wewnętrzne itp.) Jest to wysoko proteinowy składnik, który jednak znaczenie może się różnić od siebie jakością. Jagnięcina jest doskonałym źródłem mięsa dla psów i kotów. Jest to mięso zarówno bardzo smaczne jak i łatwo przyswajalne. Jest szczególnie ceniona z uwagi na swoje antyalergiczne właściwości. Jest lekkostrawne i ma małą zawartość tłuszczu, co w szczególności ma świetny wpływ na zwierzęta starsze i otyłe. Większość jagniąt wykorzystywanych do produkcji pochodzi z Wielkiej Brytanii (zazwyczaj Walia) i Nowej Zelandii.

 

Wieprzowina.

Wieprzowina stosowana w karmach dla zwierząt występuje zazwyczaj w formie świeżego mięsa (bez kości ) lub wstępnie przygotowanej – odwodnionej. Gdy składnik znajduje się na liście po prostu jako "wieprzowina" (pork) zazwyczaj odnosi się do świeżej formuły. Gdy na etykiecie widnieje pozycja "suszona wieprzowina" oznacza to, że surowiec może (podobnie jak w przypadku "swieżej wieprzowiny"), ale nie musi zawierać oprócz mięsa - skóry, kości oraz podroby. Nie może natomiast zawierać odpadów poprodukcyjnych z rzeźni tzw. materiału kategorii 3 ( zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, nie nadających się do spożycia przez ludzi - rogi, kopyta, szczecina, krew, pióra, łby drobiu, narządy wewnętrzne itp.) Jest to wysoko proteinowy składnik, który jednak znaczenie może się różnić od siebie jakością. Chociaż wieprzowina była kiedyś uważana za składnik problematyczny w jadłospisie psów i kotów, jest obecnie powszechnie uznawana za dobry, bardzo smaczny rodzaj mięsa. Niemniej jednak, nadal jest rzadko spotykana w karmach dla zwierząt, a jako "nowe białko" jest korzystnym wariantem dla czworonogów z problemami nietolerancji. Mięso wieprzowe zawiera więcej, niż inne gatunki mięsa, witaminy B1. Jednak surowe mięso wieprzowe, stanowi większe ryzyko infekcji pasożytniczej niż inne gatunki, dlatego zaleca się nie podawać mięsa surowego.W przypadku kotów dochodzi jeszcze czynnik ryzyka zarażenia wirusem, wywołującym chorobę Aujeszkyego. Dzieje sie tak dlatego, iż mięso wieprzowe badane jest jedynie pod kątem przydatności do spożycia przez ludzi, dla których wirus ten nie jest groźny.

 

Królik.

Królik stosowany w karmach dla zwierząt występuje zazwyczaj w formie świeżego mięsa (bez kości ) lub wstępnie przygotowanej – odwodnionej. Gdy składnik znajduje się na liście po prostu jako "królik" (rabbit) zazwyczaj odnosi się do świeżej formuły. Gdy na etykiecie widnieje pozycja "suszony królik" oznacza to, że surowiec może (podobnie jak w przypadku "swieżego królika"), ale nie musi zawierać oprócz mięsa - skóry, kości oraz podroby. Nie może natomiast zawierać odpadów poprodukcyjnych z rzeźni tzw. materiału kategorii 3 ( zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, nie nadających się do spożycia przez ludzi - rogi, kopyta, szczecina, krew, pióra, łby drobiu, narządy wewnętrzne itp.) Jest to wysoko proteinowy składnik, który jednak znaczenie może się różnić od siebie jakością.Jak wszystkie gatunki mięsa, jakość królika stosowana przy produkcji karm dla zwierząt domowych może zmieniać się, jednak wciąż mięso z królika uznawane jest za doskonałe źródło białka dla psów i kotów. Jest lekkostrawne… Mięso królika z uwagi na cenę jest używane dość rzadko w karmach, dzięki czemu jako "nowe białko" , jest świetna alternatywą dla zwierząt ze skłonnościami do alergii. Króliki stosowane przy produkcji mogą pochodzić zarówno z ferm hodowlanych , jak i z odłowu w środowisku naturalnym.

 

Indyk.

Indyk stosowany w karmach dla zwierząt występuje zazwyczaj w formie świeżego mięsa (bez kości ) lub wstępnie przygotowanej – odwodnionej. Gdy składnik znajduje się na liście po prostu jako "indyk" (turkey) zazwyczaj odnosi się do świeżej formuły. Gdy na etykiecie widnieje pozycja "suszony indyk" oznacza to, że surowiec może (podobnie jak w przypadku "swieżego indyka"), ale nie musi zawierać oprócz mięsa - skóry, kości oraz podroby. Nie może natomiast zawierać odpadów poprodukcyjnych z rzeźni tzw. materiału kategorii 3 ( zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, nie nadających się do spożycia przez ludzi - rogi, kopyta, szczecina, krew, pióra, łby drobiu, narządy wewnętrzne itp.) Jest to wysoko proteinowy składnik, który jednak znaczenie może się różnić od siebie jakością. Mięso indyka jest łatwe do strawienia, bardzo smaczne i stanowi doskonałe źródło białka. Zawartość tłuszczu jest w indyku mniejsza, niż w kurczaku, dlatego diety z mięsem indyczym zalecane są głównie dla starszych zwierząt, z nadwagą bądź w okresie rekonwalescencji.

 

Dziczyzna.

Dziczyzna stosowana w karmach dla zwierząt występuje zazwyczaj w formie świeżego mięsa (bez kości ) lub wstępnie przygotowanej – odwodnionej. Gdy składnik znajduje się na liście po prostu jako "dziczyzna" (venison) zazwyczaj odnosi się do świeżej formuły. Gdy na etykiecie widnieje pozycja "suszona dziczyzna" oznacza to, że surowiec może (podobnie jak w przypadku "swieżej dziczyzny"), ale nie musi zawierać oprócz mięsa - skóry, kości oraz podroby. Nie może natomiast zawierać odpadów poprodukcyjnych z rzeźni tzw. materiału kategorii 3 ( zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, nie nadających się do spożycia przez ludzi - rogi, kopyta, szczecina, krew, pióra, łby drobiu, narządy wewnętrzne itp.) Jest to wysoko proteinowy składnik, który jednak znaczenie może się różnić od siebie jakością.

Dziczyzna to ogólny termin dla mięsa jelenia, rzadziej dzika. Ze względu na globalny niedobór, cena dziczyzny jest bardzo wysoka, co czyni ją jedną z najdroższych opcji w śród różnorodnej gamy karm dla zwierząt domowych..

Dziczyzna jest świetnie trawiona przez nasze zwierzęta domowe, bardzo smaczna i zdrowa, bo tez najczęściej pozyskuje się ją ze zwierząt żyjących w naturze. Co nie zmienia faktu, że pojawia się coraz więcej ferm hodujących jelenie. Mięso dziczyzny bogate jest w witaminy z grupy B.

2

 

Świeże ryby.

Świeże ryby stosowane w karmach dla zwierząt, najczęściej pochodzą z resztek ryb przeznaczonych do spożycia przez ludzi, są one jednak bardzo dobrym źródłem wartościowych protein i tłuszczy. Wszystkie ryby, ale zwłaszcza tłuste takie jak, makrela, śledź i łosoś, zawierają oleje rybne, które są bogate w olejki eteryczne i nieocenione kwasy omega-3. Ten składnik stosuje się najczęściej przy produkcji mokrych karm, ale staje się coraz popularniejsze w suchych produktach spożywczych. Należy pamiętać, że świeże ryby zawierają około 70% wody (w porównaniu do zaledwie 8% w mączce rybnej). Tak więc, aby zapewnić taki sam poziom białka i tłuszczu jak przy wykorzystaniu 20% mączki rybnej w suchej karmie, będzie potrzebne 72% świeże ryby!

 

 

 

 Łosoś.

Łosoś stosowany w karmach dla zwierząt występuje zazwyczaj w formie świeżego mięsa (bez kości ) lub wstępnie przygotowanej – odwodnionej. Gdy składnik znajduje się na liście po prostu jako "łosoś" (lachs) zazwyczaj odnosi się do świeżej formuły.

Obok cennych kwasów tłuszczowych łosoś zawiera witaminy z grupy B, które odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, układu nerwowego oraz serca (B1 -0,23mg/100g) wygląd skóry (B2 - w łososiu jest jej ok. 0,19mg/100g), metabolizm białek i węglowodanów (B6 - łosoś w 100g zawiera ok. 0,98mg), chroni przed anemią (B12 - na 100g ryby przypada ok. 5,3mg). Dodatkowo zawiera witaminy A,D i E oraz wapń i fosfor wzmacniają układ kostny.

W przypadku łososia, jakość tego mięsa stosowanego w karmach dla zwierząt domowych może się znacznie różnić, przede wszystkim z uwagi na fakt, że część ryb pochodzi z ferm hodowlanych, a część jest odławiana ze środowiska naturalnego. W pierwszym przypadku, łosoś może mieć zbyt wysokie stężenia szkodliwych dioksyn, stosowanych przez nieuczciwych producentów, w drugim przypadku w zależności od środowiska w jakim żył, może zawierać rtęć i metale ciężkie. Producenci dobrych jakościowo produktów, zazwyczaj dbają o to, żeby mięso łososia pochodziło z jednego źródła, od sprawdzonego dostawcy.

 

Białe Ryby (Oceaniczne).

To morskie gatunki ryb o białym mięsie. Z mięsa białych ryb nie wytapia się naturalnego tłuszczu, jedynie oczyszcza i usuwa ości. Ryby oceaniczne charakteryzuja się dużą zawartością białka o wysokiej strawności, jodu, selenu oraz witaminy B12, a także niacyny, fosforu oraz selenu. Białe mięso ryb odznacza się niską zawartością sodu.

 

Liofilizowane Mięso.

Wysokiej jakości mięso, które poddaje się suszeniu sublimacyjnemu, czyli usunięciu wody, z zamrożonego produktu. Dzięki uniknięciu procesu skraplania, składnik zachowuje najwyższe, niemalże „nienaruszone” wartości odżywcze, a także nie jest narażony na zepsucie.

 

 Flaki.

Flaki stosowane w karmach dla zwierząt występują zazwyczaj w świeżej lub wstępnie przygotowanej – odwodnionej. Gdy składnik znajduje się na liście po prostu jako "flaki" (tripe) zazwyczaj odnosi się do świeżej formuły..

Flaki to żołądek zwierząt przeżuwających - zwykle z krów, ale również owiec, kóz, świń oraz jeleni. Są bardzo pożywne i łatwe do strawienia dla zwierząt. Bogate w białka i tłuszcze, są świetnym źródłem olejków eterycznych. Tak zwane "zielone flaki" - nieoczyszczone i nie wybielane, są niezwykle wartościowym składnikiem, zawierającym duże ilości probiotyków, w tym przyjaznych bakterii i enzymów trawiennych, które świetnie wpływają na proces trawienia u psów i kotów.

 

Wątroba.

Właściwości odżywcze wątroby różnią się od gatunku, ale w ogólnym pojęciu wątroba jest powszechnie uznawana za wyjątkowo korzystny składnik odżywczy dla naszych zwierząt domowych. Jest bogata w witaminę B12, witaminę A, miedź, kwas foliowy, ryboflawinę, selen, cynk; witaminy C, B5 , B6, niacynę, białko, fosfor oraz żelazo. Jest lekkostrawna i bardzo smaczna.

W tym jednym produkcie jest szeroka gama ważnych dla psa i kota składników odżywczych. Z uwagi na swoje magazynujące właściwości, wątroba stanowi najlepsze źródło mikroelementów w diecie. Wątroba jest najbardziej skoncentrowanym źródłem witaminy A. Ponieważ witamina A w nadmiarze może wywołać hiperwitaminozę wątroba powinna mieć stały, aczkolwiek nie nadmierny udział w diecie. Bezpieczna ilość wątroby w diecie psa i kota powinna się zawierać w przedziale 5-7%.

Wątroba zawiera również witaminy z grupy B zwłaszcza B2, B3, B5, biotynę, folacynę, witaminę B12, cholinę i inozytol oraz witaminę E w znaczących ilościach. Substancje odżywcze zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego są dla naszych zwierząt domowych łatwiejsze do przyswojenia, niż te pochodzące od roślin. Przykładem może być żelazo, które u roślin ma postać wymagającą „przerobienia” do hemu, podczas, gdy w wątrobie już w tej postaci występuje. Wątroba stanowi źródło dobrej jakości białka i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, zarówno typu omega-3 i omega-6. To fantastyczne jedzenie dla naszych pupili!

 

Małże.

Te owoce morza są świetnym źródłem wysokowartościowego białka, są również źródłem witamin z grupy B (PP, B12), jodu, wapnia, selenu oraz fluoru.
Kwasy omega-3 w postaci wyciągu, są powszechnie uznawane za mające działanie przeciwzapalne i są często zalecane jako źródło naturalnego łagodzenia bólu, dla cierpiących na zapalenie stawów.

 

 Olej Rybny.

Olej z ryb pochodzi z przetwarzania tłustych ryb, takich jak, sardynki, łosoś i makrela. Jest świetnym źródłem energii, zawierającym tłuszcze omega-3 i omega-6 , mające nieocenione korzyści zdrowotne. Oleje rybne są zalecane w profilaktyce i przy leczeniu wielu schorzeń , takich jak choroby skóry, choroby sercowo-naczyniowe, problemy ze stawami, jak również przy leczeniu nowotwów. Olej z ryb jest również bogaty w witaminy A, B3 i D.

 

Olej z Łososia.

Olej z łososia charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych Omega-3, które wspomagają zdrowie skóry i sierści. Zawiera także DHA – kwas dekozaheksaenowy niezwykle istotny dla rozwoju mózgu u szczeniąt i kociąt. Jest to najbardziej pożądane źródło tłuszczy zwłaszcza dla kotów. 

 

Cykoria.

Wykorzystywana jest w karmach dla zwierząt jako duże bulwiaste korzenie, bogate w cukry proste i inuliny polisacharydów. Badania sugerują, że inulina może mieć korzystny wpływ na układ pokarmowy, a zwłąszcza jelita, co sprawia, że ​​uznawana jest jako doskonały prebiotyk. Inulina jest również dość słodka, co czyni ją naturalnym wzmacniaczem smaku dla psów. Inulina jest często wyciągiem z korzenia cykorii, a zatem może być wymieniana jako ekstrakt cykorii, wyciąg z korzenia cykorii lub czasami jako syrop cykorii. Niektóre oleje naturalnie w cykorii pomagają również w walce z robakami pasożytującymi w jelitach psa i kota.

 

Groszek.

Zielony groszek zawiera antyoksydanty prozdrowotne, jak również szerokie spektrum składników odżywczych, w tym witaminy C, K i B1, mangan, błonnik i kwas foliowy. Jest dobrym źródłem błonnika, a producenci często stosują go do produkcji karm, podbijając w ten sposób ogólną, procentową wartość białka w składzie analitycznym.

 

Pomidory.

Pomidory są doskonałym naturalnym źródłem witamin A, C i K, a także zawierają wysokiej jakości błonnik. Są bogate również w inne minerały i mikroskładniki pokarmowe oraz molibden, chrom i mangan.

 

Brokuły.

Brokuły to warzywa bogate w witaminę A, witaminę C oraz wapń. Stanowią także doskonałe źródło antyoksydantów.

 

Cukinia.

Dynia podawana kotu z umiarem pomaga w normalizacji środowiska jelit, łagodzi zaparcia lub problemy z biegunką.

 

Dynia.

Cukinia to popularny składnik wielu karm dla kotów - warzywo o bardzo niskiej wartości kalorycznej, stanowi ona dobre źródło witaminy C oraz manganu i magnezu.

 

 Jabłka.

Jabłka stanowią znakomite źródło pektyny – błonnika rozpuszczalnego w wodzie.

 

Borówka Amerykańska.

Borówki amerykańskie to znakomite źródło witaminy A i witaminy C, potasu oraz błonnika.

 

Żurawina.

Żurawina jest bogata w witaminę C i przede wszystkim ma powszechnie zastosowanie w zapobieganiu infekcji dróg moczowych. Niszczy również szkodliwe bakterie i grzyby w obrębie dróg oddechowych.

 

Yucca Schidigera.

Yucca jest rośliną, która rośnie głównie w obszarach pustynnych Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Ekstrakt z tych roślin pomaga organizmowi usuwać toksyny i ułatwia trawienie. Ma szerokie zastosowanie również przy problemach kostnych i stawowych, niweluje zapalenia w obrębie tkanek, ma kojący wpływ na stany reumatyczne, co jest naukowo potwierdzone. Ekstrakt z Yucci wpływa również na zmniejszenie intensywnego zapachu moczu i kału.

 

Lucerna.

Lucerna jest częścią rodziny roślin motylkowatych dzięki czemu, jest kuzynką koniczyny, grochu i fasoli . Jej właściwości zależne są od ilości zastosowanej w danym produkcie. Lucerna jest powszechnie uważana jako pożywienie dla ludzi i w niewielkich ilościach, może być bardzo korzystna dla naszych zwierząt. Jest bogata w cały szereg substancji odżywczych, obejmujących wiele witamin i minerałów - zwłaszcza żelazo, magnez, mangan, witaminy A, C, E i kilka witamin z grupy B, jak i wysokiej jakości włókna.

Ponieważ lucerna zawiera również dość wysoką zawartość białka, może być również stosowana w większych ilościach jako suplement białkowy. A więc białko roślinne, które niestety jest gorzej przyswajalne dla naszych zwierząt, od tych pochodzenia zwierzęcego.

 

Należy kierować się zasadą, jeśli widzisz lucernę wymienioną w górnej części listy składników, jest prawdopodobne, że użyto jej jako tanie źródło białka i takiego produktu należy unikać. Jeśli jest umieszczona w dolnym zakresie, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że jest to tylko niewielka ilość, aby zapewnić cenne mikroelementy i nie jest powodem do niepokoju.

 

Czarci Pazur.

Czarci pazur jest rośliną, która rośnie na pustyniach Afryki Południowej. Ma świetne zastosowanie w leczeniu zapalenia stawów, powoduje zmniejszanie bólu w obrębie stawów i ułatwia poruszanie się. Jest jednak rzadko stosowany w karmach dla zwierząt ze względu na stosunkowo wysoki koszt.

 

Zielona herbata.

Zielona herbata i jej ekstrakt zawiera silne przeciwutleniacze prozdrowotne, zwane katechinami, które mają daleko idące korzyści, w szczególności dla dobra układu sercowo-naczyniowego.

 

Kocimiętka.

Kocimiętka jest byliną ogrodową, wpływającą uspakajająco i relaksacyjnie na koty, zawiera bowiem feromony szczęścia, które stymulują pewne receptory w mózgu. Nie na wszystkie koty działa podobnie. Jedynie dwie trzecie tych zwierząt jest podatnych na jej wyjątkowe właściwości i co ciekawe, ma to związek z dziedzicznością. Kocimietka wspomaga również układ trawienny i moczowy.

 

Nagietek.

 To roślina o właściwościach przeciw zapalnych, działa antybakteryjnie w układzie pokarmowym i wspomaga pracę jelit. 

 

Kurkuma.

 Zawiera bioaktywny składnik kurkuminę, posiadającą właściwości przeciwbólowe. Świetnie sprawdza się jako dodatek w karmach dla zwierząc cierpiących na dolegliwości bólowe np. stawów. Ma ona też zbawienny wpływ na detoksykację organizmu oraz jako środek wspomagający pracę układu trawiennego. Dobrze radzi sobie też z pasożytami.

 

Mniszek.

Znane zioło, które łagodzi stany alergiczne, a korzeń mniszka lekarskiego wspomaga zdrowe trawienie i detoksykację wątroby. Jest bogaty w witaminy, antyoksydanty, a także błonnik.

 

Lukrecja.

Lukrecja, a właściwie jej korzeń często stosowany jest jako naturalny środek przeciwzapalny lub kortyzon do łagodzenia alergii, zaburzeń endokrynologicznych i trawiennych oraz problemów z oddychaniem. Korzeń lukrecji ma również właściwości przeciwzapalne, które mogą być pomocne w łagodzeniu dolegliwości stawów, a także wspierają detoksykację wątroby.

 

Siemię Lniane.

Mielone siemię lniane zawiera olej lniany stanowiący jedno z najbogatszych źródeł niezbędnych kwasów tłuszczowych Omega-3 (kwas linolenowy). Siemię lniane to doskonałe źródło wszystkich witamin i składników mineralnych potrzebnych psom i kotom. Wykazuje ono działanie przeciwzapalne i wspomaga profilaktykę zwalczania zapaleń stawów i nowotworów. Doskonale wpływa na kondycję skóry i sierści. Zawiera między innymi witaminę E, co ma niebagatelne znaczenie w przeciwdziałaniu chorobom układu krążenia. Siemię lniane to również doskonałe źródło błonnika, który poprawia trawienie oraz źródło kwasów tłuszczowych Omega-6 wpływających na zdrowie skóry i sierści zwierząt.

 

Spirulina (algi morskie).

Spirulina to niebiesko-zielone wodorosty rosnące na powierzchni zasadowych jezior. Jest to jedna z najstarszych roślin na ziemi. Algi wykazują działanie lecznicze oraz odżywcze, zawierają witaminy z grupy B, β-karoten, kwas γ-linolenowy, żelazo i białko. Korzyści zdrowotne kojarzone ze spiruliną to poprawa odporności oraz zwiększanie ilości korzystnych bakterii w jelicie dla zapewnienia prawidłowej pracy układu pokarmowego,a także działanie detoksykacyjne. Wpływają również prozdrowotnie na kondycję skóry i sierści.

 

Drożdże piwne.

Drożdże sa jedną z najlepszych źródeł naturalnych witamin B oraz B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna) B5 (kwas pantotenowy), B6 ​​(pirydoksyna), B7 (biotyna) i B9 (kwas foliowy). Witaminy te mają szeroki zakres funkcji u zwierząt, w tym wspomaganie trawienia, wspieraniu układu nerwowego i utrzymanie skóry, włosów, oczu, ust i wątroby w zdrowiu i dobrej kondycji.

 

Tauryna.

Tauryna to aminokwas, który jest głównym składnikiem wszystkich białek i zarazem niezbędnym dla kociego organizmu. Występuje wyłącznie w białkach pochodzenia zwierzęcego. Ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego widzenia, normalnego trawienia, prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego, utrzymania prawidłowej ciąży i rozwoju płodu oraz wspomagania zdrowego układu odpornościowego.  Koty mają ograniczoną zdolność do wytwarzania tauryny, nie mogą jej też magazynować, dlatego należy ją dostarczać w codziennej diecie, w postaci białka pochodzenia zwierzęcego.

AAFCO (The Association of American Feed Control Officials) określiło, że minimalna ilość tauryny wymagana dla kotów wynosi 0,2% w puszkach i 0,1% w suchych karmach. Należy pamiętać, że liczby te są jedynie minimum wymaganym do powstrzymania kota od rozwoju choroby związanej z niedoborem, a nie ilością niezbędną do utrzymania dobrego lub optymalnego zdrowia.

 

Naturalne środki konserwujące i przeciwutleniacze.

Dodawane są do żywności, aby spowolnić psucie produktu. Przeciwutleniacze są ważną grupą konserwantów, ponieważ hamują proces utleniania tłuszczów, który powoduje jego jełczenie. Praktycznie wszystkie suche środki spożywcze zawierają pewną postać środków konserwujących. Niektórzy producenci nadal korzystają z bardzo kontrowersyjnych, ale tanich sztucznych konserwantów (BHA, BHT, Etoxyquina), ale w coraz większym stopniu zwracają się ku naturalnym i zdrowym alternatywom.

Najczęstszymi naturalnymi środkami konserwującymi są witamina E (często oznakowana jako mieszanina tokoferoli), witamina C (kwas askorbinowy) i olejek rozmarynowy, z których wszystkie są w stanie znacząco spowolnić proces jełczenia tłuszczu. Oczywiście, naturalne konserwanty nigdy nie będą tak skuteczne, jak ich syntetyczne odpowiedniki, ale większość produktów konserwowana w ten sposób utrzymuje swoje wartości odżywcze przez około 12 miesięcy.

 

Tokoferol.

Tokoferol to organiczny związek chemiczny będący jedną z form witaminy E. Jest silnym przeciwutleniaczem i jest najczęściej używany jako naturalny konserwant w karmach dla zwierząt. Witamina rozpuszczalna w tłuszczach, występująca w kiełkach pszenicy, kukurydzy, warzywach, orzechach, maśle, jajach, i wątrobie. Są w stanie spowolnić oznaki psucia się żywności, hamując utlenianie i powstrzymując tym samym proces jełczenia tłuszczu. Zapewnia wygodną i zdrową alternatywę dla potencjalnie szkodliwych konserwantów chemicznych.

3

 

 

 

Rozmaryn.

Rozmaryn znajduje wiele zastosowań w dziedzinie medycyny ziołowej, ale często jego olejek służy jako naturalny środek konserwujący. Olejek rozmarynowy (lub jak wiadomo również, ekstrakt z rozmarynu) jest silnym przeciwutleniaczem, który jest w stanie spowolnić proces utleniania i tym samym spowolnić proces jełczenia tłuszczu. Jako przeciwutleniacz, może również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka.

Rozmaryn jest powszechnie uważany przez zielarzy jako naturalny środek pobudzający, dlatego sugeruje się, żeby nie podawać go psom z padaczką, z uwagi na ewentualne nasilenie ataków.