IKONKA
FILOZOFIA ETYKI

Ikonka oznaczająca filozofię etyki, jaką kieruje się producent przy tworzeniu swoich produktów. To między innymi deklaracja, iż nie stosuje on inwazyjnych testów na zwierzętach (kładziemy na to szczególny nacisk); dba o ekosystem i zasoby naturalne; stosuje nowoczesne, ekologiczne technologie przy produkcji; współpracuje na rzecz organizacji i fundacji pro-animal. Dla wielu ma to drugoplanowe znaczenie my natomiast uważamy, że szacunek dla przyrody i istot żywych przedkłada się na jakość produktu, a co za tym idzie na zdrowie naszych zwierząt.

IKONKA
PRODUKT NATURALNY

Ikonka oznaczająca produkt naturalny - holistyczny, wytworzony w zgodzie z ideą holizmu, działający całościowo na organizm oraz samopoczucie psa. Karmy holistyczne to produkty przetworzone w stopniu minimalnym z gwarancją bardzo dobrych jakościowo surowców (human-grade).
Do produktów naturalnych zaliczyliśmy również karmy BIO, czyli ekologiczne. Są to bezpieczne i certyfikowane produkty, poddawane stałej kontroli aby nie utracić prawa do określania się „bio”.

IKONKA
WOLNY OD GMO

Ikonka ta oznacza, że rośliny (głównie zboża) użyte do produkcji nie są genetycznie modyfikowane, a zwierzęta hodowlane nie były karmione paszami pochodzącymi z upraw GMO. Warto dodać, że uprawa roślin genetycznie modyfikowanych w Unii Europejskiej jest obwarowana najsurowszymi zapisami prawnymi.

IKONKA
BEZ BIAŁKA KURZEGO

Ikonka informująca, że skład produktu pozbawiony jest całkowicie białka kurzego, dotyczy to zarówno mięsa, mączek jak i tłuszczy oraz pochodnych mięsa kurczaka np. jajek. Informacja ta jest przydatna z uwagi na coraz większy odsetek psów, które nie tolerują białka kurzego. Takiego znaczka nie zamieszczamy w odniesieniu do produktów, gdzie nie jest jasno opisany skład - producent używa ogólnych form np: "mięso drobiowe" (może to być indyk, kaczka, ale również kurczak) lub "tłuszcz drobiowy". Zdarza się, że "tłuszcz z kurczaka" jest oczyszczony z problematycznych białek, ale producent o tym fakcie informuje.

IKONKA
HYPOALERGICZNY

Ikonka informująca, że produkt opracowany jest wg standardów, które eliminują z diety potencjalne czynniki mogące wywoływać stany alergiczne u zwierząt. Są to często karmy monobiałkowe nie zawierające glutenu, a więc zbóż takich jak pszenica, kukurydza czy soja, najczęściej odpowiedzialnych za nietolerancję (zboża pełnoziarniste na ogół są dobrze tolerowane). Produkty hypoalergiczne powinny być jak najmniej przetworzone, bez udziału i dodatku chemii i dobrze jeśli łączone są z filozofią holistyczną, mamy wówczas większą gwarancję, że zbudowane są na bazie dobrych jakościowo składników.

IKONKA
SKŁADNIKI WĄTPLIWE

Ikonka informująca, że karma nie zawiera podejrzanych składników pochodzenia zwierzęcego takich jak wszelkiego rodzaju enigmatycznie opisane mączki mięsne, hydrolizowane białka zwierzęce, hydrolizaty białek zwierzęcych itp. Wciąż uważamy, że najlepszym surowcem użytym do produkcji jest świeże, dehydratyzowane (odwodnione) i suszone mięso. Mączki mięsne nadal pozostają surowcem nieprecyzyjnie zdefiniowanym i co za tym idzie kontrowersyjnym, co daje szerokie możliwości nadużyć nieuczciwym producentom. Mączki często wytwarzane są z odpadów poubojowych, a wątpliwość budzi również fakt, że import gotowych mączek na dużą skalę odbywa się z Chin.

IKONKA
BEZ ZBÓŻ

Ikonka informująca, że produkt nie zawiera żadnych zbóż, co ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funcjonowania kociego organizmu. Mimo, że zboża niosą wiele korzyści w naszej diecie (również psiej - w rozsądnych proporcjach), to są one bezwzględnie niewskazane w diecie dla naszych kotów. Koty jako mięsożercy nie mają przystosowanego układu trawiennego do przetwarzania materiału roślinnego. Zboża są źródłem węglowodanów, których kot (po za nikłym %) nie potrzebuje. Jeśli czasem widzimy dodatek ryżu np. w karmie mokrej i nie przekracza on kilku procent, nie należy się nim przejmować. Taka ilość jest dozwolona.

IKONKA
WIEK KOTA

Ikonka informująca dla jakiego przedziału wiekowego przeznaczony jest produkt. Symbol "kociaka" odnosi się do maluchów do 12go miesiąca życia. Mamy jeszcze ikonkę kota dorosłego oraz seniora, odnoszącą się do kotów starszych powyżej 7-8go roku życiażycia.

IKONKA
GRAMATURA

Ikonka informująca o wielkości opakowań danej karmy dostępnych na polskim rynku. Często nie jest to pełen asortyment oferowany przez producenta, bądź gramatura różni się w poszczególnych państwach. Staramy się podawać aktualne dane i na bieżąco sprawdzać zmiany jakich, w tym zakresie, dokonuje producent.
Gramatura karmy suchej podawana jest w kilogramach, natomiast karmy mokrej (symbol „konserwy” odnosi się także do saszetek, tacek i kartoników) w gramach.
Jeśli widzisz jakąś nieścisłość dotyczącą wagi - napisz do nas, a my sprawdzimy i skorygujemy dane.

IKONKA
NASZA OCENA

Tak jak pisaliśmy, nie ma karmy idealnej, choć są takie, które zbliżają się do tego ideału, a każdy organizm, będzie reagował inaczej na ten sam produkt. Przewodnik ma być dla opiekuna wskazówką i pomocą, a najważniejszym kryterium doboru karmy powinna być… obserwacja i własne doświadczenie.
Produkty ocenialiśmy wg naszego algorytmu, który obliczał punkty na podstawie parametrów, między innymi takich jak: składniki (ilość i jakość mięsa), zawartość składników human grade, obecność i rodzaj zbóż oraz wypełniaczy, ilość i rodzaj mączek oraz składników niesprecyzowanych, czy produkt jest hypoalergiczny, holistyczny, organiczny, bez GMO, jak jest konserwowany, czy etykieta jest klarowna, z jakiego regionu pochodzi marka, czy jest to firma rodzinna, czy może korporacja jaką etyką kieruje się producent, czy prowadzi testy na zwierzetach, czy dba o ekosystem itd.

IKONKA
OCENA UŻYTKOWNIKÓW

Ponieważ często zdarza się, że wiele osób ma zupełnie inne doświadczenia związane z tym samym produktem, zgodnie z założeniem, że nie ma karmy idealnej, daliśmy Państwu możliwość wypowiedzenia się na ten temat. Użytkownik ma możliwość zarówno ocenić każdy z produktów za pomoca gwiazdek jak i dodać komentarz pod każdą z opisywanych pozycji. Państwa doświadczenia są dla nas również cennym źródłem informacji, dlatego zachęcamy do aktywności.

IKONKA
EKONOMIA

Ikonka z sakiewką informuje, ile zapłacimy za 1 kilogram danej karmy. Jest to oczywiście przybliżona wartość z uwagi na zmienne czynniki mające wpływ na cenę. Parametr ten ma na celu porównanie, jak kształtuje się cenowo dany produkt w stosunku do konkurencji. Do przeliczeń wybieraliśmy opakowanie o największej gramaturze dostépnej na polskim rynku.

IKONKA
% MIĘSA

Ikonka "szynki" informuje, jaki % mięsa (również podrobów) zawarty jest w suchej masie produktu. W karmach mokrych i przysmakach nie przeliczamy % mięsa w stosunku do suchej masy. Jest to oczywiście wartość orientacyjna, zwłaszcza jeśli produkt bazuje na świeżym mięsie - uwodnionym. Przyjmuje się, że w taka forma mięsa zawiera w sobie około 70% wody, na tej podstawie wyliczamy jego przybliżoną ilość, a po zsumowaniu z pozostałymi składnikami mięsnymi (odwodnionymi), które widnieją na etykiecie, otrzymujemy całkowitą, przybliżoną ilość mięsa w kilogramie suchej masy. Jeśli producent z jakichś przyczyn nie podaje wartości procentowej któregoś ze składników, pomijamy go - ze stratą dla niesolidnego producenta. Dlatego właśnie, z uwagi na różnego rodzaju manipulacje przy opisywaniu składu, ilość mięsa w karmie jest często wartością przybliżoną.

IKONKA
EKO - KONSERWANTY

Ikonka informująca o tym, że produkt jest konserwowany za pomocą naturalnych przeciwutleniaczy - bezpiecznych, ekologicznych ale często niestety dużo droższych. Do najpopulrniejszych należą: witamina C, witamina E (zazwyczaj w formie mieszanki tokoferoli), ekstrakt z rozmarynu oraz oregano. Jeśli producent nie deklaruje jasno w jaki sposób konserwuje swoje produkty, bądź zamieszcza lapidarną wzmiankę: "dodatki i środki konserwujące dopuszczone w UE", może to świadczyc o tym, że nie ma się czym chwalić i najprawdopodobniej do konserwowania produktu użute zostały syntetyczne środki (często szkodliwe) takie jak: BHA, BHT, Ethoxyquinum. Systematyczne podawanie psu karmy, konserwawanej w taki sposób, skutkuje tym, że rocznie pochłania on dobrych kilka kg, często rakotwórczej chemii.

IKONKA
% BIAŁKA

Zegar wartości odżywczych, w tym wypadku odzwierciedlający niezbędne zapotrzebowanie kota na białko, które powinno być niemalże w całości białkiem pochodzenia zwierzęcego.
F.E.D.I.A.F. (European Pet Food Industry Federation) ustanowiła normę, wg której na 100g suchej masy minimalna wartość białka dla zwierząt dorosłych to 33%, jednak optymalna wartość odnosi się do biochemicznego składu myszy polnej i jest to zakres między 50-60% s.m. Niestety nawet najlepszym markom, nie udaje się osiągnąć takiego poziomu. Nasz zegar ustawiony jest na minimalnej wartości 40%, maksymalna wartość jest praktycznie nieograniczona, ponieważ koty bardzo dobrze tolerują wysokobiałkową dietę.

IKONKA
% WĘGLOWODANÓW

Zegar obrazujący wartość % węglowodanów w karmie.
Głównym źródłem węglowodanów w karmach są wypełniacze, takie jak zboża, byliny i rośliny strączkowe. Tymczasem koty są bezwzględnymi mięsożercami, a węglowodany są uznawane za niekorzystne, a nawet szkodliwe w diecie kota. Niemniej jednak niski ich poziom, oscylujący w okół wartości 5% jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chodzi tu zwłaszcza o błonnik, który jest niezbędnym w procesach trawiennych. Odnosząc się do biochemicznego składu polnej myszy, jako wzorca kociej diety, optymalna ilość węglowodanów to zakres między 3-8% w suchej masie. Ponieważ niewielu producentom udaje się osiągnąc takie proporcje (zwłaszcza w karmie suchej) , przyjęliśmy dolną granicę jako 15%.

IKONKA
% TŁUSZCZY

Zegar wartości odżywczych obrazujący jaki % tłuszczy zawiera produkt. Tłuszcz jest jednym z podstawowowych źródeł energii dla kota, jest nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a także pełni rolę naturalnego polepszacza smaku. Zapewnia też izolację ciała i ochronę narządów wewnętrznych. Do kwasów tłuszczowych najbardziej zaangażowanych w zdrowie kotów należą kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Ponieważ metabolizm kota nie jest przystosowany do przetwarzania  tłuszczy roślinnych, ważne żeby tłuszcze pochodziły z produktów pochodzenia zwierzęcego, najlepiej ryb i ich pochodnych. Optymalna wartość tłuszczy w diecie kota (wg wspomnianego już wcześniej "wzorca myszy") powinna wahać się między 23-35%. Według F.E.D.I.A.F minimalna ich ilość to 9% w suchej masie. Na naszym zegarze będzie to zakres między 20-35%.

IKONKA
WYDAJNOŚĆ

Tabela obrazująca jak w przybliżeniu kształtuje się dzienny koszt wyżywienia Twojego kota. Koszt został obliczony w odniesieniu do ceny największego opakowania danej marki oferowanego na polskim rynku. W przypadku karm dla kociąt, gdzie dawkowanie nie jest wartością stałą, przyjęliśmy średni wiek 6 miesięcy. Wyliczenia oczywiście są oparte na zmiennych wartościach, na które wpływ ma wiele czynników - kurs waluty, polityka producenta, zmiana opakowań itp.

IKONKA
FINANSE

Informacja o wszystkich produktach danej marki oferowanych na polskim rynku wraz z ich uśrednionymi, orientacyjnymi cenami. Staramy się brać pod uwagę sugerowane ceny ustalone przez polskich dystrybutorów, jeśli takowe podają. Dużo karm sprzedawanych jest jednak za pośrednictwem międzynarodowych sieci bądź też sprowadzane są indywidualnie, bez umów na wyłączność sprzedaży.

IKONKA
FLAGA

To uzupełniająca informacja dotycząca kraju pochodzenia danego produktu.
Uważamy, że wiedza na temat miejsca produkcji karmy jest niezwykle istotna przy podejmowaniu decyzji o jej zakupie. Wiele krajów (m.in. Wielka Brytania) posiada restrykcyjne przepisy dotyczące każdego z etapów wytwarzania karm dla zwierząt, opisywania półproduktów oraz nakłada obowiązek podawania wszystkich istotnych składników na opakowaniu.
Jeśli będziemy mieć wątpliwośći co do jakości przepisów w danym kraju, a co za tym idzie, do jakości danej karmy, poinformujemy Państwa o tym w naszej ocenie.

previous arrow
next arrow
Slider