Kot - bezwzględny mięsożerca.

 

Poza oczywistymi kwestiami, takimi jak uwarunkowania genetyczne i środowiskowe, największy wpływ na zdrowie Twojego kota ma dieta. Unikalna fizjologia kotów sprawia, że mimo udomowienia wciąż należą do grupy zwierząt niemal całkowicie mięsożernych. Kot jest drapieżnikiem, który zjada mięso z biologicznej konieczności. Inne przykłady zwierząt mięsożernych zarówno ssaków jak i zwierząt innych niż ssaki, to delfiny, foki, jastrzębie, węże, jaszczurki i większość płazów. W wyniku ewolucji ich tradycyjnej diety zwierzęta te mogą nie być w stanie syntezować niezbędnych substancji odżywczych z materii roślinnej. Powoduje to, że polegają na innych zwierzętach, które dostarczają im witamin, kwasów tłuszczowych i innych składników odżywczych w stanie uformowanym. Chociaż koty mogą bezpiecznie trawić materiał roślinny, nie są w stanie zaspokoić wszystkich swoich potrzeb żywieniowych na diecie opartej wyłącznie na roślinach. W ciągu ostatnich 70 lat próbowaliśmy karmić koty dietą opartą na pokarmach nieodpowiednich dla zwierząt mięsożernych, które zawierały między innymi zboża i inne składniki pochodzenia roślinnego (również byliny, czy rośliny strączkowe). Odbiło się to fatalnie na ich zdrowiu.Konserwanty

Biologiczne cechy zwierząt mięsożernych: Pierwsza wskazówka, by potwierdzić mięsożerne tendencje kota, jest także jego najsilniejszą bronią: to zęby! Kocie uzębienie jest typowe dla drapieżników. Kot ma 12 siekaczy, 4 kły, 10 zębów przedtrzonowych i 4 zęby trzonowe. W przeciwieństwie do zębów ssaków i zwierząt roślinożernych, kocie trzonowce są ostre i pozwalają na sprawne schwytanie i rozerwanie ofiary.

Następnie układ trawienny kota może potwierdzić, że twój koci przyjaciel ma spożywać dietę na bazie mięsa. Koty mają najkrótszy stosunek przewodu pokarmowego do wielkości ciała jakiegokolwiek ssaka. W rezultacie mają mniej bakterii fermentujących, które pomagają im rozkładać materiał roślinny i pozyskiwać z niego składniki odżywcze. Z tego i innych powodów koty są mięsożercami, którym należy zapewnić mięsną dietę. Ponadto koty nie są w stanie wyprodukować ważnego enzymu, który pomaga innym ssakom przetwarzać skrobię – amylazy ślinowej. Jak się słusznie domyślacie, amylazę ślinową można znaleźć w ślinie, gdzie zaczyna trawić skrobię od pierwszego kęsa pożywienia.  

Dlatego właśnie ważne jest, by ograniczyć naszym kotom domowych węglowodany w codziennych posiłkach do minimum i choć nie ma dolnej granicy, należy przyjąć, że korzystna ich ilość w diecie to około 5%.